Byliny i trawy


Byliny, czyli wieloletnie rośliny zielne, są nieodzowną częścią każdego ogrodu. Świat bylin oszałamia bogactwem form i kolorów, a dzięki temu, że część nadziemna zazwyczaj na zimę obumiera, by wiosną odrosnąć ponownie z korzeni, możemy w pełni cieszyć się obserwacją przemian zachodzących w przyrodzie. Byliny zazwyczaj tworzą najniższe piętro w ogrodzie, wykorzystywane są do tworzenia klombów lub kompozycji z krzewami, a nawet drzewami.

Bergenia sercowata

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) to dobrze znana bylina okrywowa o dużych, mięsistych, zimozielonych liściach. Kwitnie wcześnie, już w kwietniu-maju pojawiają się wydłużone pędy zakończone gęstymi kwiatostanami o lilioworóżowym kolorze. Jest całkowicie odporna na mróz i niewybredna co do gleby, najlepiej rośnie na stanowiskach zacienionych i wilgotnych. Świetnie nadaje się do ogrodów skalnych, do zadarniania, a także nad wodę.

Bodziszki

Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) to świetna roślina okrywowa, nadająca się zarówno do pełnego słońca, jak i do cienia. Rozrasta się szybko, tworząc szerokie kępy wysokości do 30 cm. Nie ma wielkich wymagań glebowych i znosi okresowy niedobór wody. Odmiana 'Cambridge' wyróżnia się różowym kolorem kwiatów (kwitnienie ma miejscu w czerwcu-lipcu). Bodziszek Renarda (G. renardii) wymaga z kolei stanowiska słonecznego. Jego ozdobą są liście i kwiaty. Nadaje się do ogrodów skalnych i do zadarniania.

Funkie

Funkie (Hosta) to grupa kępiastych bylin, których największą ozdobą są duże, mięsiste, ozdobne liście. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych, na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Liście funkii (lub host, bo przyjęła się w użytku także łacińska nazwa) często odznaczają się ciekawym, barwnym rysunkiem, zależnym od odmiany. W naszej szkółce aktualnie dostępnych jest kilka odmian m.in. 'Halcyon', 'Sum and Substance', 'Wide Brim', 'Patriot', 'Fragrant Bouquet', 'Guacamole'. 

Gajowiec żółty

Gajowiec żółty (Lamiastrum galeobdolon) - znakomita bylina okrywowa o półzimozielonych liściach. Rozrasta się szybko, doskonale nadaje się do zadarniania nawet dużych powierzchni. Może być sadzony nawet w pełnym cieniu i na glebach suchych. Gajowiec żółty kwietnie wcześnie, (w kwietniu), kwiaty mają kolor żółty. Liście, największa ozdoba rośliny, u odmiany 'Florentinum' są jasnozielone ze srebrnymi wzorami. 

Jastrun (złocień)

Jastruny (Leucanthemum), zwane też złocieniami - niewysokie (30-50 cm) byliny o okazałych kwiatach, podobnych do wielkich stokrotek. Najlepiej wyglądają posadzone na rabatach w większych grupach, ale mniejsze odmiany nadają się również do ogrodów skalnych i pojemników. Ważną cechą jastrunów podnoszącą ich atrakcyjność jest długie kwitnienie - od czerwca do września. W sprzedaży posiadamy aktualnie dwie odmiany Leucanthemum: 'Becky' (rosnąca wyżej) i 'Snow Cap' (bardziej kompaktowa).

Kocimiętka

Kocimiętka (Nepeta) - bylina tworząca bujne kępy o wysokości od 30 do 60 cm. Jest łatwa w uprawie, dobrze rośnie zwłaszcza w miejscach słonecznych i suchych. Kwiaty na długich nibykłosach pojawiają się od czerwca do września i przyciągają liczne pszczoły. Lubiana także przez koty! Kocimiętkę najlepiej sadzić w dużych grupach, a dzięki ozdobnym liściom (o kolorze szaro-zielonym) jest atrakcyjna przez cały sezon, stanowi świetne wypełnienie dużych rabat. W sprzedaży - odmiana 'Walker's Low' o lawendowo-niebieskich kwiatach.

Kosaciec (irys)

Kosaćce, zwane też pod nazwą łacińską irysami (Iris) uprawiane są dla swych, dobrze znanych z wyglądu, kwiatów. Najczęściej sadzi się je na rabatach, łąkach kwietnych czy ogrodach naturalistycznych. Bylina ta tworzy zwarte kępy o wysokości do 1m z dominującym pędem kwiatostanowym. Najlepiej wygląda w większych grupach. Kwiaty mają najczęściej pastelowe kolory - białe, niebieskie, fioletowe i inne. W sprzedaży posiadamy przede wszystkim I. sibirica oraz jego odmiany 'Cambridge', 'Contrast in Styles', a ponadto Iris 'Black Gamecock' o ciemnopurpurowych kwiatach.

Kostrzewa sina

Kostrzewa sina (Festuca glauca) - gatunek niewielkiej trawy ozdobnej, wyróżniającej się oryginalnym, niebieskozielonym zabarwieniem liści. Tworzy gęste, półkoliste poduszki. Nie rozrasta się w darń, ale może się rozsiewać, jeśli kwiatostany nie zostaną w porę ścięte. Gatunek niezbyt długowieczny. W uprawie jest łatwa, najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i glebie przepuszczalnej, nawet kamienistej czy piaszczystej. Nadaje się do miejsc suchych. Oferowana przez nas odmiana 'Elijah Blue' ma wyjątkowo mocno wybarwione na niebiesko pędy i liście. 

Liliowiec

Liliowce (Hemerocallis) - grupa łatwych w uprawie bylin o charakterystycznych długich, równowąskich liściach. Ich największą ozdobą są kwiaty - duże, przypominające lilie, rosnące na wierzchołkach bezlistnych łodyg. Są one krótkotrwałe, ale roślina tworzy wciąż nowe, dzięki czemu kwitnienie trwa długo. Istnieją dziesiątki odmian liliowców, różniących się barwą i kształtem kwiatów - spośród nich dostępne u nas w sprzedaży liliowiec rdzawy (Hemerocallis fulva) oraz odmiany pochodzenia mieszańcowego: 'Gentle Shepherd', 'Golden Prize', 'Rose Corsage', 'Schnickel Fritz', 'Yahoo Star Fire'. 

Miskant chiński

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) - gatunek ozdobnej trawy o wysokości od 50 do 200 cm, zależnie od odmiany. Preferuje glebę wilgotną i żyzną oraz słoneczne stanowisko. Miskant jest rośliną długowieczną i po latach zajmuje sporo miejsca. Sadzi się go pojedynczo lub w grupach. W handlu jest wiele odmian, różniących się między sobą siłą wzrostu, a także kolorem liści czy kwiatostanów. Spośród nich w sprzedaży posiadamy m.in. odmiany 'Goliath', 'Leopard', 'Memory', 'Red Chief', 'Graziella'. 

Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) to trwała, najwyższa spośród miskantów trawa ozdobna. Tworzy gęste kępy o wysokości 2-4 m, które można pozostawić jako zimową ozdobę ogrodu i ściąć dopiero wczesną wiosną. Po ścięciu grubsze pędy można wykorzystać jako podpory do innych roślin. W naszym klimacie miskant olbrzymi kwitnie rzadko. Trawę tę należy sadzić w miejscu słonecznym, na glebie żyznej  i wilgotnej. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach, jako tło dla innych roślin. 

Nachyłek

Nachyłek (Coreopsis) - niewielka bylina o delikatnych pędach. Pokrój ma kępiasty, liście są mocno powcinane. Najbardziej ozdobny jest w okresie kwitnienia - od czerwca do sierpnia na roślinie pojawiają się liczne, pojedyncze kwiaty. U odmiany 'Snowberry' kwiaty są jasne z purpurowym środkiem, odmiana 'Firefly' ma kwiaty są żółto-czerwone. Nachyłek polecany jest na słoneczne rabaty, do sadzenia w większych grupach. Jest byliną krótkowieczną. Strefa mrozoodporności 6.

Penstemon

Penstemon (Penstemon) to kępiasta bylina o wzniesionym pokroju, dorastająca do 60-90 cm. Łodygi cienkie, ale dość sztywne, kwiaty zebrane w wydłużone wiechowate kwiatostany, dzwonkowate, delikatne. Kwitnie dość późno, od lipca po wrzesień. Odmiana 'Purple Passion' ma kwiaty w kolorze purpurowym z białym wnętrzem (spotyka się także odmiany od jasnoróżowych po fioletowe). W czasie kwitnienia przyciąga pszczoły i motyle. Penstemony dość dobrze znoszą mróz, ale zaleca się ich okrywanie na zimę. Wymagają stanowiska słonecznego.

Płomyk wiechowaty (floks)

Płomyk wiechowaty, często zwany także jako floks (Phlox paniculata) to dość wysoka bylina, ozdobna dzięki kwitnieniu. Osiąga około 1m wysokości, pędy ma sztywne, wyprostowane. Kwiaty pojawiają się od lipca do września, zebrane są w duże, baldachowate kwiatostany. Poszczególne odmiany różnią się między sobą wzrostem i barwą kwiatów. Spośród nich polecamy w sprzedaży odmiany 'Blue Boy', 'Flame Blue', 'Flame Coral', 'Flame White Eye'. 

Przegorzan pospolity

Przegorzan pospolity (Echinops ritro) - interesująca bylina o wyprostowanych pędach, dorastająca do 100 cm. Liście ma powcinane, z drobnymi kolcami. Największą ozdobą są bardzo oryginalne kwiaty - kuliste o barwie stalowoniebieskiej. Kwitnienie ma miejsce od czerwca do sierpnia. Roślina bardzo mało wymagająca w uprawie, nadaje się także na ubogie gleby. Polecana do ogrodów naturalistycznych i żwirowych, a także na rabaty, do sadzenia w grupach po kilka sztuk.

Przetaczniki

Przetaczniki (Veronica) - niezbyt wysokie, kępiaste byliny o wyprostowanych pędach. W zależności od gatunku mogą osiągać od ok. 30-40 cm (przetacznik kłosowy - V. spicata 'Erika', 'Royal Candles', 'Ulster Dwarf Blue'), do ok 80 cm (na przykład przetacznik długolistny - V. longifolia 'First Glory'). Największą ozdobą rośliny są kwiaty, pojawiające się latem. Są one zebrane w wydłużone, wąskie kwiatostany pojawiające się na wierzchołkach pędów. Przetaczniki polecane są na słoneczne rabaty i łąki kwietne. 

Przetacznikowiec wirgiński

Przetacznikowiec wirgiński (Veronicastrum virginicum) - bylina podobna z wyglądu do przetaczników, ale znacznie wyższa - wyprostowane pędy mogą dorastać nawet do 1,5 m wysokości. Naturalnie rosnący przetacznikowiec kwitnie od czerwca do sierpnia na biało, jego odmiany mogą mieć inne kolory kwiatów. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. podobnie jak przetaczniki, jest całkowicie mrozoodporny. 

Przywrotnik miękki

Przywrotnik miękki (Alchemilla mollis) - jego największą ozdobą są liście, szczególnie z zebranymi na nich kropelkami porannej rosy. Bylina ta dorasta do ok 30-40 cm wysokości i może pełnić funkcje okrywowe, nadaje się także na półcieniste rabaty. W uprawie jest mało wymagający, byleby stanowisko nie było zbyt suche. Przywrotnik miękki kwitnie w czerwcu-lipcu. Kwiaty mają kolor żółty. Po kwitnieniu najlepiej ściąć przekwitłe kwiatostany, by poprawić wygląd rośliny.

Pysznogłówka ogrodowa

Pysznogłówka ogrodowa (Monarda hybrida) - dość wysoka bylina, osiągająca wysokość od 80 do nawet 150 cm wysokości. Pełnia kwitnienia tych roślin przypada zazwyczaj na lipiec-sierpień; barwa kwiatów zależy od odmiany, zazwyczaj są w odcieniach czerwieni, różu lub fioletu. Pysznogłówka to typowa bylina rabatowa. Nie wymaga wiele, ale gleba powinna być raczej wilgotna, a miejsce słoneczne. Co kilka lat powinno się ją przesadzać, przy okazji można ją dzielić. Całkowicie mrozoodporna.

Rodgersja

Rodgersje (Rodgersia) to grupa okazałych bylin o dużych, dłoniasto złożonych liściach. Należą do roślin długowiecznych i raczej cieniolubnych, preferują glebę żyzną i wilgotną. Kwitnienie przypada na okres od czerwca do sierpnia, kwiaty zebrane są w duże, wiechowate kwiatostany, na pędach dorastających do 1m wysokości. W sprzedaży posiadamy kilka gatunków rodgersji: rodgersję kasztanowcolistną (R. aesculifolia), rodgersję henriciego (R. henricii) oraz odmianę R. 'Bronze Peacock' o błyszczących, wybarwionych na brązowo liściach.

Rozchodnik

Rozchodnik (Sedum) - rozchodniki to ozdobne rośliny z rodziny gruboszowatych, charakteryzujące się grubymi, mięsistymi liśćmi magazynującymi wodę. Byliny te tworzą kępy dorastające do kilkudziesięciu centymetrów wysokości (istnieją też gatunki o pokroju poduszkowatym, a nawet płożącym). Na szczytach pędów w sierpniu-wrześniu pojawiają się baldachowate, różowe kwiatostany. W sprzedaży posiadamy aktualnie dwie odmiany rozchodnika: 'Matrona' (pędy purpurowe), oraz S. spectabile 'Brillant' (pędy o czystym, jasnozielonym kolorze).

Słonecznik wierzbolistny

Słonecznik wierzbolistny (Helianthus salicifolius) - bardzo oryginalna roślina, tworząca okazałe kępy dorastające do nawet 2-3 m. Dzięki prostym, nierozgałęzionym łodygom i wąskim, zwisającym liściom tworzy wrażenie "zwiewności" i przyciąga wzrok podziwiających ogród osób. Dodatkową ozdobą są kwiaty - dość niewielkie, żółte, pojawiające się bardzo późno, we wrześniu-październiku. Zgodnie ze swą nazwą słonecznik wymaga stanowiska słonecznego i raczej suchego. Jest całkowicie odporny na mróz.

Szałwia omszona

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) - bylina rabatowa osiągająca kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Pędy są liczne, wzniesione, zakończone kłosowatymi kwiatostanami, które pojawiają się w czerwcu i lipcu. Kwiaty przyciągają pszczoły i motyle. Kwitnienie można przedłużyć, wycinając przekwitłe kwiatostany. Liście szałwii są pomarszczone, o charakterystycznym zapachu. W ofercie posiadamy odmiany 'Amethyst' oraz 'Salute Deep Blue', różniące się kolorem kwiatów. Szałwia omszona jest rośliną światłolubną. 

Ślazówka

Ślazówka (Lavatera) - bylina o kępiastym pokroju, dorastająca nawet do 100 cm wysokości. Kwiaty ma pojedyncze, dość duże, roślina kwitnie długo, przez całe lato. Powinna być uprawiana na stanowiskach słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Ponadto nie ma wielkich wymagań siedliskowych i jest łatwa w uprawie. Odmiana 'Barnsley Silver' charakteryzuje się jasnoróżową barwą kwiatów. Ślazówka świetnie sprawdza się na rabatach, a także jako tło dla niższych bylin.

Tarczownica tarczowata

Tarczownica tarczowata (Darmera peltata) - duża bylina o wyjątkowo okazałych liściach, sięgających 30 cm średnicy! Stanowią one największą ozdobę rośliny. Jeszcze przed rozwojem liści pojawiają się różowe kwiaty na wysokich pędach (nawet 100 cm wysokości) - sprawia to wrażenie, jakby kwiatostany wyrastały wprost z ziemi. Tarczownica wymaga stanowiska zacienionego i gleby wilgotne, a nawet mokre. Nadaje się nad zbiorniki wodne, pojedynczo lub w niewielkich grupach.

Tawułki

Tawułki (Astilbe) - grupa atrakcyjnych bylin, tworzących kępy wysokości najczęściej od ok 60 cm do ponad metra. Ich kwitnienie przypada na lato, a kwiaty są duże, zebrane w gęste wiechy w kolorach białym, różowym lub czerwonym. Po kwitnieniu ścina się kwiatostany, zostawiając liście, które tez są dekoracją ogrodu - pierzaste lub podwójnie pierzaste, błyszczące, ciemnozielone. Tawułki dobrze czują się na stanowiskach zacienionych. W sprzedazy posiadamy aktualnie odmiany 'Maggie Daley' oraz A. chinensis 'Pumila', która nadaje się także jako roślina okrywowa.

Trytoma groniasta

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) - egzotyczna bylina tworząca kępy o wysokości kilkudziesięciu cm. Liście są równowąskie, przez co z pozoru przypomina trawę. Z kęp wyrastają pędy kwiatostanowe zakończone niezwykłymi kwiatami przypominającymi szczotki od butelek. Trytomy zazwyczaj kwitną na żółto, pomarańczowo lub czerwono, od czerwca do nawet września. Dostępne u nas odmiany 'Mango Popsicle', 'Papaya Popsicle'. Wymaga pełnego słońca i żyznej gleby. Młode trytomy należy na zimę okrywać przed mrozem.

Wiązówka czerwona 'Venusta'

Wiązówka czerwona 'Venusta' (Filipendula rubra 'Venusta') - wysoka bylina, osiągająca ponad 1,5 metra wysokości. Jej liście są złożone, pierzaste, ciemnozielone, ozdobne. Kwitnienie ma miejsce w czerwcu; kwiaty są drobne, zebrane w baldachowate, duże wiechy. Mają kolor karminowoczerwony, przyjemnie pachną. Roślina wymaga gleby świeżej i żyznej. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Nadaje się na duże rabaty oraz nad zbiorniki wodne. 

Żeleźniak Russela

Żeleźniak Russela (Phlomis russeliana) - bardzo interesująca bylina, tworząca kępy o wysokości do 1 m. Pędy ma wyraźnie omszone, liście duże, sercowate, szorstko owłosione. Kwiatostany zebrane w nibyokółki, występują piętrowo. Są kremowożółte, pojawiają się od czerwca do sierpnia. Ozdobne owocostany utrzymują się do zimy. Roślina niewymagająca, łatwa w uprawie i odporna na mróz bylina.

Żurawki

Żurawki (Heuchera) - byliny o pokroju kępiastym i ozdobnych, kolorowych liściach, które są ich największą ozdobą. Liście są półzimozielone. W okresie kwitnienia - zazwyczaj w miesiącach letnich - liczne, drobne kwiaty na wzniesionych pędach tworzą dodatkowy efekt ozdobny. Spośród dziesiątek obecnych na rynku żurawek posiadamy w sprzedaży odmiany 'Pluie de Feu', 'Plum Royale', 'Southern Comfort', 'Crimson Curls', a także pochodzące od nich heucherella 'Kimono' i 'Cracked Ice'.

Powyżej zaprezentowane opisy roślin stanowią tylko część naszej oferty. PEŁNA i SZCZEGÓŁOWA OFERTA naszego Sklepu dostępna jest na miejscu w Szkółce lub w naszym dziale handlowym. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.