O nas


HISTORIA

Gospodarstwo powstało w 1981 r. Było budowane od podstaw, od momentu ukończenia wydziału ogrodniczego na SGGW w Warszawie i otrzymania dyplomu magistra inżyniera w specjalizacji „szkółkarstwo ozdobne”. Mimo określonych zainteresowań, przez pierwsze 10 lat zajmowaliśmy się produkcją kwiaciarską. To była jedyna możliwość w tych trudnych czasach. Jednak ogrody i rośliny ozdobne zawsze były naszą wielką pasją. Już wtedy tworzyliśmy własną kolekcję drzew i krzewów. Po wielkich zmianach, jakie zaszły w Polsce na początku lat 90-tych, podjęliśmy decyzję o zmianie profilu produkcji. Celem stała się produkcja kontenerowa wysokiej jakości roślin ozdobnych do ogrodów, od etapu mnożenia do sprzedaży produktu końcowego. Zdobywaliśmy doświadczenie, próbując wielu działów produkcji. Z czasem udział roślin iglastych szczepionych w całkowitej sprzedaży urósł do takich rozmiarów, że zdecydowaliśmy uczynić z tego kierunek wiodący. Sprzyjała temu tworzona od początku kolekcja roślin matecznych.
 
Rok 2004 był dla naszej działalności przełomowy. Szkółka powiększyła się o nową powierzchnię w miejscowości Boronów, 20 km od dotychczasowej lokalizacji. Dzięki korzystnej koniunkturze i środkom z Unii Europejskiej udało się szybko uruchomić produkcję w nowym miejscu. W tym czasie podjęliśmy ostateczną decyzję o specjalizacji szkółki w szczepieniu jodeł, sosen i świerków. Dysponując dużym zapasem powierzchni mogliśmy wprowadzić uprawy gruntowe roślin iglastych oraz wybranych gatunków drzew alejowych. Kolejne lata upłynęły na udoskonaleniu oferty - poszerzyliśmy ją o nowe odmiany i większe rozmiary roślin. Zwiększyliśmy również eksport, najpierw w kierunku wschodnim, a w ostatnich latach do państw starej UE.

Tak wyglądały początki

<span class="light">Tak</span> wyglądały początki

liściaste pojemniki

historia gospodarstwa tomzynski

GOSPODARSTWO

Częstochowa

Pierwsza szkółka o powierzchni 3 ha znajduje się na południowo-zachodnich peryferiach Częstochowy. W całości zajęta jest przez produkcję kontenerową oraz tunele foliowe. Uprawiamy tutaj rośliny w pojemnikach na potrzeby rynku lokalnego, głównie krzewy liściaste i iglaste rozmnażane przez sadzonkowanie. W tym miejscu znajduje się biuro obsługujące całe przedsiębiorstwo. Klienci hurtowi mogą zapoznać się z produkcją specjalistyczną - roślinami szczepionymi, na placu pokazowym roślin wzorcowych.

Na terenie szkółki w Częstochowie mieści się punkt sprzedaży roślin dla klientów detalicznych. Tutaj zapraszamy klientów poszukujących roślin do własnego ogrodu. Część przestrzeni przeznaczamy na ogród dostępny dla klientów.

Boronów

Nowa szkółka znajduje się w Boronowie w powiecie lublinieckim. Mamy tam do dyspozycji 18,5 ha powierzchni rolnej, w tym 2,5 ha stawu powstałego ze spiętrzenia wody na rzece Lizwarcie. Obecnie produkcja kontenerowa zajmuje 1,6 ha, a gruntowa 5 ha. Część roślin w pojemnikach uprawianych jest w nowoczesnych tunelach foliowych. Pozostała powierzchnia to uprawy typowo rolne zapewniające płodozmian. Część terenu przeznaczyliśmy na 4 hektarowy ogród kolekcyjny. Realizacja tego projektu stanowi duże wyzwanie.

Produkcja podzielona jest na kilka działów. Na miejscu rozmnażamy jodły, sosny, świerki, modrzewie przez szczepienie. Ważnym działem jest produkcja młodzieży oraz roślin szczepionych w pojemnikach 2-3 litrowych, oferowanych jako półprodukt innym szkółkom. Pozostałe działy to rośliny standardowe w kontenerach od 5 do 20 litrów oraz rośliny w rozmiarach XXL – okazałe egzemplarze w bardzo dużych pojemnikach o pojemności nawet 160 litrów. Produkcja gruntowa to większe rośliny iglaste oraz drzewa alejowe.

Współczesność

Infrastruktura

 
Sukcesywnie rozbudowujemy w naszej szkółce infrastrukturę służącą do produkcji roślin ozdobnych. Cała powierzchnia szkółki, łącznie z uprawami gruntowymi, jest nawadniana za pomocą automatycznego systemu irygacyjnego, co pozwala utrzymać jakość roślin na wysokim poziomie. W nawozy i środki ochrony roślin zaopatrujemy się w renomowanych firmach i używamy ich zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu uzyskujemy bardzo dobre efekty w wyglądzie naszych roślin i minimalizujemy szkodliwość użycia środków chemicznych dla środowiska. Działaniem proekologicznym jest inwestycja w system drenażu znacznej powierzchni produkcyjnej gospodarstwa. Dzięki temu odzyskujemy część zużytej wody do ponownego wykorzystania.
 

Maszyny

 
Wiele prac wykonywanych zwykle ręcznie zostało w naszej szkółce zautomatyzowanych. Dzięki specjalistycznym maszynom do sadzenia roślin uzyskujemy równą jakość całych partii materiału w pojemnikach. Drzewa z gruntu kopiemy maszynowo za pomocą urządzenia typu „tree digger”, wspomagając się ładowarkami przy transporcie. Pozwala to na szybkie realizowanie zamówień, co jest istotne dla zachowania jakości świeżo wykopanych drzew.

Brzozy Doorenbos – forma trójpienna.

<span class="light">Brzozy</span> Doorenbos – forma trójpienna.

Forma trójpienna w pojemniku C160.