Świerki


Szczepione odmiany świerka (oraz sosny) stanowią najważniejszą część produkcji naszej szkółki. W polskich ogrodach uprawia się kilka gatunków świerków (Picea), które z kolei występują w wielu odmianach o różnej barwie igieł (od zielonych, poprzez niebieskie aż do żółtych), różnej sile wzrostu oraz w rozmaitych formach (stożkowatych, kulistych, krzaczastych, a nawet zwisających). Naturalne, drzewiaste świerki rosną zazwyczaj szybko i wyróżniają się piękną, symetryczną sylwetką.

Świerk biały

Świerk biały (Picea glauca) wyróżnia się krótkimi igłami i niewielkimi wymaganiami glebowymi, a także dużą odpornością na mróz i zanieczyszczenia powietrza.  Aktualnie w ofercie mamy trzy odmiany p. glauca: 'Conica' bardzo popularna karłowa odmiana, tworząca gęste równe stożki; 'Pendula' - jedna z nielicznych odmian o mocno zwisających pędach bocznych, utrzymująca prosty przewodnik, dzięki czemu ma niezwykły iglicowy pokrój ; oraz p. glauca 'Coerulea', który produkujemy jako jedyna szkółka w Polsce!

Świerk dwubarwny

Ojczyzną świerka dwubarwnego (Picea bicolor) jest wyspa Honsiu w Japonii. Jest to gatunek, występujący w naturalnych lasach. Pokrojem i siłą wzrostu przypomina świerk kłujący(Picea pungens). Cechą dekoracyjną tej rośliny są igły, z wierzchu ciemnozielone, od spodu z dwoma białymi paskami, co daje efekt dwukolorowości. Wiosną ozdobą są liczne zawiązki szyszek. Świerk mało wymagający w uprawie i odporny na mróz.

Świerk Engelmanna

Świerk Engelmanna (Picea engelmannii) pochodzi z Gór Skalistych w Ameryce Północnej. Jest dużym, drzewem o regularnym pokroju, podobnym trochę do świerka kłującego (Picea pungens), ale o innym układzie pędów. Gałązki ma lekko opadające, przez co nabiera miłego "miękkiego" wyglądu. Produkowana odmiana 'Glauca' ma igły wybarwione na bardziej intensywny, niebieski kolor. W planach produkcyjnych jest także odmiana 'Bush's Lace', o jeszcze silniej zwisających pędach.

Świerk kaukaski

Świerk kaukaski (Picea orientalis) - najbardziej cienioznośny ze wszystkich świerków uprawianych w naszej szkółce. Charakteryzuje się sylwetką w kształcie regularnego stożka i bardzo krótkimi, ciemnozielonymi i lśniącymi igłami. Często jest ugałęziony do samej ziemi. Dekoracyjne są także szyszki, młode fioletowe, później brązowe. W zależności od odmiany roślina osiąga od ok 2-3 m wysokości ('Gracilis'), do kilku metrów ( 'Aureospicata', 'Atrovirens', 'Early Gold', 'Golden Start'). Niektóre odmiany mają intensywnie żółte młode przyrosty. Wymagania glebowe małe, ale wymaga osłoniętego stanowiska.

Świerk kłujący

Świerk kłujący (Picea pungens), powszechnie znany jako "świerk srebrny",  lubiany jest z powodu intensywnie zabarwionych na niebiesko igieł. Jest to duże drzewo o regularnym, stożkowatym pokroju. Bardzo odporna i mało wymagająca roślina, do sadzenia w miejscach słonecznych. Najpopularniejsze „srebrne” i silnie rosnące odmiany produkowane w naszej szkółce to: 'Edith', 'Erich Frahm', 'Fat Albert', 'Hoopsii', 'Hoto', 'Iseli Foxtail', 'Moerheim', 'Oldenburg', 'Omega', 'Schovenhorst'. Różnią się od siebie siłą wzrostu, układem gałęzi i odcieniem srebrzystych igieł.

Świerk kłujący (odm. o nietypowych cechach)

Wśród licznych odmian świerka kłującego (Picea pungens), niektóre tak różnią się od typowego „srebrnego świerka”, że zasługują na szczególne wyróżnienie. Oryginalnymi odmianami są wąsko kolumnowa odmiana 'Iseli Fastigiate' oraz kilka malowniczych odmian o zwisających pędach 'Glauca Pendula', 'Glauca Prostrata ' i 'The Blues' (odmiana nagrodzona złotym medalem na Wystawie Zieleń to Życie w 2014 roku). Dużą popularnością cieszą się odmiany o kontrastowych, barwnych młodych przyrostach: 'Białobok' i 'Jan Byczkowski'- niebieskawe o białych młodych pędach oraz 'Maigold' - szarozielona odmiana o żółtych przyrostach.

Świerk kłujący (odm. karłowe)

Istnieje wiele ciekawych odmian świerka kłującego (Picea pungens) charakteryzujących się wolniejszym wzrostem i karłowatym pokrojem. Część z nich, jak 'Blue Trinket', 'Sonja', 'Mecky' czy 'Hermann Naue' tworzą mniej lub bardziej regularny stożek. Wolniej rosnące - 'Blaukissen', 'Brynek', 'Pali' - są bardziej zwarte i kuliste (często dostępne są także w wersji piennej). Dwie bardzo popularne odmiany - 'Glauca Globosa' oraz 'Montgomery' początkowo rosną w formie spłaszczonej kuli, by po latach przybrać kształt szerokiego stożka.

Świerk pospolity

Świerk pospolity (Picea abies) - jest to nasz rodzimy gatunek lasotwórczy. Rośnie szybko, przyjmuje kształt wysokiego, prostego stożka. Sam gatunek jest rzadko sadzony w ogrodach z powodu zbyt szybkiego wzrostu i tendencji do ogałacania się z gałęzi. Odmiany ozdobne przyjmują różne rozmiary i formy: w sprzedaży posiadamy m.in. odmiany o dużej sile wzrostu 'Cupressina', 'Pendula Major', 'Rothenhaus', 'Bohemica Pendula'; złotego zabarwienia igieł - 'Aurea', 'Aurea Magnifica', 'Końca';  niezwykłych ozdobnych szyszek - 'Acrocona'. 

Świerk pospolity (odm. karłowe)

Karłowe odmiany świerka pospolitego (Picea abies) są niezastąpione jako element kompozycji rabat i pozostają dekoracyjne przez cały rok. Dobrze wyglądają w połączeniu z wrzosami i niskimi bylinami. Popularne odmiany to 'Nidiformis', 'Will’s Zwerg'. Odmiana 'Pusch', dodatkowo charakteryzuje się dekoracyjnymi szyszkami. Kuliste odmiany, produkowane w formie miniaturowego drzewka na pniu, mogą służyć jako ozdoba donic np. odmiana 'Paleček'.

Świerk pospolity (odm. płaczące)

Odmiany świerka pospolitego (Picea abies) o ścielących pędach dają wiele możliwości aranżacji ogrodu. Pozostawione swobodnie świetnie sprawdzą się jako rośliny okrywowe. Z czasem niektóre rośliny wytworzą pędy przewodnie, wyrastając w strzeliste drzewo z obwisającymi, przylegającymi do pnia gałęziami. Rośliny prowadzone od początku przy paliku do określonej wysokości, dadzą piękne, malownicze formy, o parasolowatej lub zwisającej koronie. Polecane są na miejsca eksponowane. Takie cechy mają odmiany wolno rosnące 'Inversa' 'Frohburg', 'Loreley' oraz karłowa odmiana 'Formanek'

Świerk pospolity (odm. wężowe)

Nazwą "świerków wężowych" określa się dwie odmiany świerka pospolitego (Picea abies) - 'Virgata' oraz pochodząca od niej odmiana 'Cranstonii'. Nazwa wzięła się od charakterystycznych, długich pędów bez bocznych odgałęzień. Świerki rosną szybko (do 80 cm rocznie), tworząc ażurowe korony o ciekawym wyglądzie. Z wiekiem stopniowo zagęszczają się. Wymagania niewielkie co do gleby, ale są dość wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza. Stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Świerk serbski

Świerk serbski (Picea omorika) - szybko rosnący gatunek świerka tworzący wąską, strzelistą koronę. Odporniejszy od świerka pospolitego na zanieczyszczenia powietrza. Jest świetną rośliną na wysokie szpalery, gdyż nawet w zagęszczeniu zachowuje gałęzie do samej ziemi. Świetnie znosi cięcie. Oprócz gatunku p. omorika w sprzedaży posiadamy odmiany: 'Aurea' – o złocistych igłach; 'Bruns', 'Pendula' – smuklejsze i o mocno zwisających pędach drugiego rzędu,  'Pendula Kuck' - niezwykła, fantazyjną forma o „pokręconym” pędzie przewodnim.

Świerk syberyjski odm. srebrzysta

Świerk syberyjski (Picea obovata) - jest jednym z podstawowych gatunków tworzących tajgę. Odmiana srebrzysta (Picea obovata var. glauca) rośnie trochę wolniej, niż gatunek, ale i tak dorasta do sporych rozmiarów. Osiąga ponad 10 m wysokości po 20 latach. Charakteryzuje się ładnym, niebieskim zabarwieniem i krótkimi igłami, przez co ma bardziej delikatną koronę niż popularny świerk kłujący (P. pungens).

Powyżej zaprezentowane opisy roślin stanowią tylko część naszej oferty. PEŁNA i SZCZEGÓŁOWA OFERTA naszego Sklepu dostępna jest na miejscu w Szkółce lub w naszym dziale handlowym. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.