Owocowe


Chociaż rośliny ozdobne stanowią specjalność naszej szkółki, niektóre gatunki uprawia się przede wszystkim dla celów konsumpcyjnych. Dla miłośników smacznych i zdrowych owoców z własnego ogródka mamy w sprzedaży zarówno drzewka owocowe, jak również krzewy. W ofercie m.in. jabłonie, śliwy, grusze, a także borówka, winorośl czy porzeczka. 

Borówka wysoka

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) to luźny krzew o szybkim wzroście. Osiąga 1-2 m wysokości. Owoce to czarne, smaczne jagody. Odmiana, którą mamy w sprzedaży - 'Bluecrop' - wyróżnia się dużą plennością, chociaż nie w każdym roku. Jest odporna na choroby, mróz i suszę. Owocuje od początku sierpnia. Jak wszystkie borówki, v. corymbosum wymaga kwaśnej gleby, podobnej jak pod rośliny wrzosowate. Najlepiej rośnie i owocuje na stanowisku słonecznym.

Brzoskwinia

Brzoskwinia (Prunus persica) jest coraz częściej spotykanym w przydomowych ogrodach drzewem owocowym. Rośnie w formie małego drzewka o wysokości do 5m. Posiada wystarczającą odporność na mróz. Odmiana 'Harnaś' wyróżnia się silnym wzrostem i obfitym plonowaniem. Owoce są niezbyt duże, soczyste, dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia. Jedna z najlepszych odmian deserowych.

Czereśnia

Czereśnia (Prunus avium) nie jest trudna w uprawie, ale wymaga gleby żyznej i ciepłego, słonecznego stanowiska. Większość odmian wymaga sąsiedztwa drugiego drzewka do zapylania krzyżowego. Owoce są słodkie, czym najbardziej czereśnia różni się od wiśni.

'Büttnera Czerwona' - obficie plonująca, późna odmiana. Owoce duże, pomarańczowoczerwone.

'Hedelfińska' - owoce duże, ciemniejsze, plonowanie obfite. Doskonały zapylacz.

'Lapins' - odmiana polska. Samopylna. Owocuje w lipcu, owoce są duże i smaczne.

Grusza

Grusze (Pyrus communis) - po jabłoniach najważniejsze drzewa owocowe uprawiane w przydomowych ogrodach. Są obcopylne (wymagają zapylacza). Są dość wrażliwe na mróz i choroby, do owocowania wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, ale ze względu na smaczne owoce warte uwagi.

'Faworytka' ('Klapsa') - popularna i bardzo smaczna odmiana letnia. Dojrzewa w sierpniu.

'Konferencja' - dojrzewa we wrześniu. owoce są duże, smaczne, nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Dosyć odporna.

Jabłoń

Jabłonie (Malus domestica) to podstawowe rośliny sadownicze. Najlepiej owocują umiejętnie cięte, na stanowiskach słonecznych i dość przepuszczalnej glebie. Do zapylenia wymaga innego drzewa tego samego gatunku.

'Malinowa Oberlandzka' - stara odmiana o dużych, czerwonych owocach.

'Champion Reno' - owoce ma duże, czerwone, bardzo smaczne. Dość wrażliwa na mróz.

'Szara Reneta' - świetna odmiana na przetwory. Obficie owocuje co drugi rok. 

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea var. kamtschatica) to krzew dorastający do ok 2-2,5 m wysokości. Owoce to jagody, podobne w smaku do naszej jagody leśnej, lecz większe i wydłużone. Rośliny dojrzewają na przełomie maja-czerwca i szybko opadają. Jagoda kamczacka jest krzewem dwupiennym, dlatego do owocowania wymagane jest posadzenie dwóch różnych odmian w pobliżu siebie. Dostępne odmiany: 'Wojtek', 'Tundra', 'Vostorg', 'Leningradski Velikan'.

Leszczyna

Leszczyna pospolita (Corylus avellana) to wysoki krzew, osiągający kilka metrów wysokości. Występuje powszechnie w stanie dzikim, chętnie uprawiana jest także w ogrodach. Istnieją zarówno typowo ozdobne odmiany leszczyny, jak i odmiany wyselekcjonowane ze względu na wartości sadownicze. 'Cosford' to jedna z najlepszych odmian owocowych. Rośnie dość silnie. Owocować zaczyna wcześnie, owocowanie jest z reguły obfite, a owoce duże i smaczne. Dojrzewają w drugiej połowie września. Odporna i mało podatna na choroby odmiana.

Morela

Morele (Prunus armeniaca) coraz częściej sadzone są w naszych ogrodach. Polska odmiana 'Somo' charakteryzuje się owocami średniej wielkości, o pomarańczowej skórce. Plonuje obficie; zbiory w drugiej połowie sierpnia. Rośnie dość silnie (do 3-5 m wysokości), tworząc niewielkie drzewko o gęstej, kulistej koronie. Odporna na mróz, najczęściej także na wiosenne przymrozki. 

Pigwa pospolita

Opis wkrótce

Porzeczka czerwona

Porzeczka czerwona (Ribes rubrum) jest bardziej mrozoodporna i mniej podatna na choroby, niż porzeczka czarna. Właściwie pielęgnowana, owocuje obficie i regularnie, dając nawet 4-5 kg owoców z jednego krzewu. Owoce mają mało cukru, za to wiele kwasów organicznych, przeciutleniaczy, błonnika, a także witamin. Nadają się do bezpośredniego spożycia, a także na przetwory. Maksimum owocowania przypada na lipiec. 

'Rovada' - późna odmiana o wyjątkowo smacznych owocach.

Śliwa

Śliwy (Prunus domestica) to popularne drzewka owocowe. Ich owoce, czyli śliwki, mają wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto wziąć je pod uwagę przy zakładaniu swojego ogródka, tym bardziej że nie są one trudne do uprawy i odporne na nasz klimat.

'Renkloda Ulena' - francuska odmiana o dużych, żółtych, bardzo smacznych owocach. Samopylna, owocuje w sierpniu.

'Węgierka Zwykła' - dobrze znana śliwa o owalnych, fioletowych owocach. Owocuje we wrześniu i październiku. Samopylna!

Winorośl

Winorośle (Vitis) to rodzina pnączy, uprawianych zarówno ze względu na smaczne owoce (winogrona), jak również walory ozdobne i osłonowe. W uprawie nie należą do "bezobsługowych", ale obecnie w sprzedaży jest wiele odmian nadających się do naszego klimatu. Spośród nich dostępne u nas są:

'Arkadia' - owoce żółtozielone, duże, dojrzewają we wrześniu

'Canadice' - owoce różowe. Dobra amatorska, odporna odmiana

'Konkord Rosyjski' - odmiana o dużych, fioletowych owocach, odporna na mróz

'Veeblanc' - odmiana deserowa o zielonych, smacznych owocach.

Wiśnia

Wiśnia (Prunus cerasus) to popularne drzewko owocowe. Owoce ma podobne do owoców czereśni, lecz ich smak jest bardziej cierpki, słodko-kwaskowaty. Świetnie nadają się na dżemy, konfitury, kompoty, a także nalewki czy wina. Można je także spożywać świeże. Oprócz owocowania wiśnia może pełnić także funkcje ozdobne, ze względu na atrakcyjne kwitnienie.

'Łutówka' - bardzo popularna odmiana wyróżniająca się plennością i dużymi owocami. Kwitnie dość późno, nie jest więc narażona na przymrozki. Zbiory na przełomie lipca i sierpnia.

Powyżej zaprezentowane opisy roślin stanowią tylko część naszej oferty. PEŁNA i SZCZEGÓŁOWA OFERTA naszego Sklepu dostępna jest na miejscu w Szkółce lub w naszym dziale handlowym. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.