Jakość roślin


Chcemy, by wizytówką naszej Szkółki była jakość oferowanych przez nas roślin.  Oznacza to nie tylko zdrowie i ładny wygląd - także odpowiednie przygotowanie rośliny do przesadzenia w nowe miejsce w Państwa ogródku jest bardzo ważne. Dzięki temu szybko zadomowią się w nowym otoczeniu i będą cieszyć oko swoimi walorami.

By zapewnić odpowiednią jakość roślin stosujemy szereg zabiegów, dzięki którym dbamy o ich zdrowie, wygląd i harmonijny wzrost.

  • Nawożenie - w naturalnych warunkach rośliny czerpią składniki mineralne z gleby, jednak przy produkcji doniczkowej nie jest to możliwe. Wszystkie nasze rośliny są regularnie nawożone nawozami mineralnymi typu Osmocote, Osmoform - to sprawia że rosną zdrowo i chętnie. Nawożenie odbywa się wiosną (kwiecień-maj) i w razie potrzeby ponownie latem.
  • Podlewanie - potrzeba dostarczania wody roślinom to oczywista oczywistość. Na naszej szkółce funkcjonuje wieloelementowy system podlewania sztucznego, najczęściej są to zraszacze (podlewanie opadowe) lub kroplowniki. Woda dostarczana jest roślinom codziennie, a część kwater podlewana jest dwukrotnie w ciągu doby, zwłaszcza w czasie upalnego lata.
  • Opryski - by uniknąć chorób roślin, stosujemy opryski różnymi preparatami likwidującymi grzyby chorobotwórcze i szkodniki. Wszystkie preparaty stosowane u nas są to nowoczesne i ekologiczne środki, posiadające stosowne zezwolenia wystawione przez MRiRW.
  • Odchwaszczanie - regularne oczyszczanie pojemników z chwastów ogranicza rozprzestrzenianie się tych niepożądanych intruzów. Dzięki temu produkowane u nas rośliny mają dla siebie więcej wody i składników mineralnych z nawożenia. Odchwaszczanie wykonujemy ręcznie, jedynie tam, gdzie można, wspomagając się herbicydami.
  • Przycinanie - formowanie jest jedną z podstawowych czynności poprawiających wygląd roślin. Przycinanie zagęszcza roślinę, poprawia jej formę, a w przypadku wielu krzewów liściastych - poprawia też kwitnienie. Każda roślina wymaga trochę innego podejścia sekatorem, ale efekty są warte wysiłku!
  • Palikowanie - oprócz stanowienia podpór dla roślin, które tego wymagają (np pnączy czy krzewów o formie zwisającej), podwiązujemy do palików także rośliny naturalnie rosnące "w górę". Choć nie wymagają one koniecznie palikowania, pozwala to nam uniknąć krzywienia się rośliny w młodym wieku, gdy przewodnik jest jeszcze cienki i giętki. Jako palików używamy naturalnych tyczek bambusowych, a do podwiązywania specjalnej taśmy lub elastycznej gumowej linki.
  • Przesadzanie - aby roślina dobrze rosła i dobrze przyjęła się w nowym miejscu, potrzebuje odpowiedniej bryły korzeniowej. Pilnujemy, żeby korzenie rośliny były odpowiednie dla jej rozmiaru - stąd wynika konieczność ich przesadzania co pewien czas. Sprzedajemy rośliny tylko dobrze przekorzenione, to znaczy takie, które po przesadzeniu zdążyły już przerosnąć ziemię w nowej doniczce - bryła korzeniowa roślin zbyt świeżo wyciągniętych z pojemnika może się łatwo rozsypywać, uszkadzając przy okazji nowo wytworzone korzenie włosowate i w konsekwencji zaszkodzić całej roślinie.